BEST OF 2019 WINNERS
BEST OF FOOD
BEST BREAKFAST/BRUNCH
WINNER: The Dream Cafe
RUNNER-UP: Buzzbrews
THIRD-PLACE: The Heights
BEST COFFEE
WINNER: White Rock Coffee
RUNNER-UP: Mudsmith
THIRD-PLACE: Cultivar Coffee
BEST LUNCH SPOT
WINNER: Jimmy’s Food Store
RUNNER-UP: Goodfriend Beer Garden & Burger House
THIRD-PLACE: Liberty Burger
BEST BAR
WINNER: Lounge Here
RUNNER-UP: Truck Yard
THIRD-PLACE: The Balcony Club
BEST KID-FRIENDLY RESTAURANT
WINNER: The Lot
RUNNER-UP: Cane Rosso White Rock
THIRD-PLACE: Taco Joint
BEST PATIO
WINNER: Truck Yard
RUNNER-UP: Garden Cafe
THIRD-PLACE:Â HG Sply Co.
BEST HEALTHY BITE
WINNER: Garden Cafe
RUNNER-UP: Unleavened Fresh Kitchen
THIRD-PLACE:Â HG Sply Co.
BEST TACOS
WINNER: Tacos La Banqueta
RUNNER-UP: Taco Joint
THIRD-PLACE: Velvet Taco
BEST TACOS
WINNER: Tacos La Banqueta
RUNNER-UP: Taco Joint
THIRD-PLACE: Velvet Taco
BEST PIZZA
WINNER: Cane Rosso
RUNNER-UP: Greenville Avenue Pizza Company
THIRD-PLACE: Scalini’s Pizza & Pasta
BEST DESSERT
WINNER: Humble: Simply Good Pies
RUNNER-UP: Steel City Pops
THIRD-PLACE: Society Bakery
BEST BURGER
WINNER: Liberty Burger
RUNNER-UP: Goodfriend Beer Garden & Burger House
THIRD-PLACE: The Heights
BEST PLACE TO WATCH A GAME
WINNER: Stan’s Blue Note
RUNNER-UP:Â The Libertine Bar
THIRD-PLACE: 504 Bar & Grill
BEST MEXICAN FOOD
WINNER: Meso Maya
RUNNER-UP: El Vecino
THIRD-PLACE: Matt’s Rancho Martinez
BEST ASIAN
WINNER: Khao Noodle Soup
RUNNER-UP: Hello Dumpling
THIRD-PLACE: Bangkok City Restaurant
BEST LUNCH SPOT
WINNER: Jimmy’s Food Store
RUNNER-UP: Goodfriend Beer Garden
THIRD-PLACE: Liberty Burger
BEST NIGHT OUT
WINNER: Lounge Here
RUNNER-UP: Times Ten Cellar
THIRD-PLACE: Truck Yard
BEST BEER SPOT
WINNER: Goodfriends Beer Garden & Burger House
RUNNER-UP: Truck Yard
THIRD-PLACE: Lakewood Growler
BEST BARBECUE
WINNER: Lakewood Smokehouse
RUNNER-UP: Smokey Rose
THIRD-PLACE: Baker’s Ribs
BEST DOUGHNUT SHOP
WINNER: Hypnotic Donuts
RUNNER-UP:Â Jarams Artisan Donuts
THIRD-PLACE: Dunkin’
BEST CELEBRATORY DINNER
WINNER: Terilli’s
RUNNER-UP: The Grape Restaurant
THIRD-PLACE: Times Ten Cellars
BEST COCKTAILS
WINNER: Lounge Here
RUNNER-UP: Cosmo’s Bar & Lounge
THIRD-PLACE: The Libertine Bar
BEST OF CULTURE
BEST PLACE FOR KIDS
WINNER: The Dallas Arboretum and Botanical Garden
RUNNER-UP: The LOT
THIRD-PLACE:Â Dallas Children’s Theater
BEST PLACE TO TAKE THE DOG
WINNER: White Rock Lake Dog Park
RUNNER-UP: Truck Yard
THIRD-PLACE:Â Swiss Avenue Dog Park
BEST OF SERVICES
BEST PETS SERVICES
WINNER: Pet Supplies Plus
RUNNER-UP: Hollywood Feed
THIRD-PLACE: Vhea’s LaundroMutt & Doggie Spa
BEST FLORAL SHOP
WINNER: McShan Florist
RUNNER-UP: The T Shop
THIRD-PLACE: Corner Market
BEST PLACE TO GET PAMPERED
WINNER: Infinite Possibilities Spa
RUNNER-UP: Exhale Dallas: Barre, Yoga + Spa
THIRD-PLACE: Pure Spa and Salon
BEST HAIR SALON
WINNER: Blow Salon
RUNNER-UP: Willie & Coote Salon
THIRD-PLACE: The Hive Salon
BEST HOME AND GARDEN
WINNER: Ruibal’s Plants of Texas
RUNNER-UP: Walton’s Garden Center
THIRD-PLACE: Redenta’s Garden
BEST GIFT SHOP
WINNER: Talulah & HESS
RUNNER-UP: Sample House & Candle Shop
THIRD-PLACE: The T Shop
BEST NAIL SALON
WINNER: Bliss Nail Lounge
RUNNER-UP: Cosmo Nails and Spa
THIRD-PLACE: Castle Nail Spa
BEST CONTRACTOR
WINNER: Jennings Construction
RUNNER-UP: Kitchen Design Concepts
THIRD-PLACE: Cowboy Fence & Iron Co.
BEST PLACE TO WORK OUT
WINNER: East Dallas CrossFit
RUNNER-UP: White Rock YMCA
THIRD-PLACE: Uptown Yoga Lakewood
BEST SPECIALTY SHOP
WINNER: Dolly Python
RUNNER-UP: The T Shop
THIRD-PLACE:Â Paper Arts
BEST INTERIOR DESIGN
WINNER: The Collective
RUNNER-UP: Talulah & Hess
THIRD-PLACE: Kathy Fielder
BEST DENTIST
WINNER: Lakewood Family Dental
RUNNER-UP: White Rock Dental
THIRD-PLACE: Kelli Slate, DDS
BEST HOME REMODELER
WINNER:Â Bella Vista Company
TIE: RUNNERS-UP:Â The Burke Company, O’Brien Group